ASIJSKÝ ZÁZRAK GOJI

 

 Znáte kustovnici čínskou, případně kustovnici cizí? Její tradiční název = Goji. Ano, právě tak jsou označovány plody této asijské rostliny, jež se pěstuje především v oblastech středu a severu Čínu. Jak plody, tak i mladé lístky jsou v určitých lokalitách na východě naprosto běžnou součástí jídelníčku. Své využití si najdou samozřejmě také kořen a kůra. V Evropě je tato plodina zcela běžně k mání, o čemž hovoří i mnohé goji recenze. Nakoupit se dá především na internetu v sušené podobě. Stejně tak jsou k dispozici i džusy a výrobky, jejichž je součástí. Vypěstovat si kustovnici čínskou lze i v našich podmínkách. My se zaměříme na její pozitivní účinky, tak na některé zajímavé neotřelé recepty.   

Vitamíny nabité plody

Využití si najde goji především v medicíně a léčitelství. Obsahuje totiž doslova gejzír lidskému organismu prospěšných látek. Jmenovat bychom mohli kupříkladu polysacharidy a flavonoidy či velké množství aminokyselin. Velkou výhodou této rostliny je absence alkaloidů a glykosidů, jež běžně plodiny lilkovitého charakteru obsahují. Jen pro představu se jistě vyplatí vyjmenovat množství základních látek v sušených plodech goji.

100 gramů goji obsahuje:

  • 391 kcal,
  • 56 g sacharidů,
  • 11 g bílkovin,
  • 7,4 g vlákniny,
  • 3,6 g tuků.

Asi nejvíce ceněné jsou u goji polysacharidy LBP a také glykopeptidy LBGp. Důležité jsou i karotenoidy, jichž bývá až 0,5 %. Co se týká vitamínů, v plodech najdeme kupříkladu vitamíny B2, B1, nebo C a E. Goji představuje doplněk stravy, který zkrátka přináší našemu tělu spousty potřebných látek. Konzumovat nemusíte vyloženě usušené plody. K dispozici je spousta skvělých receptů. Ne všechny jsou ovšem chuťově optimální. My pro vás máme chutnější způsob přípravy goji. Podívejte se na některé naše recepty, jejichž součástí je Fit-day Superfood GOJI-PASSION.

 

goji ii